Sztuczna inteligencja (AI) na tropie dłużników.

Windykacja długów biznesowych

Sztuczna inteligencja (AI) na tropie dłużników.


Zaległe płatności to wyzwanie dla wielu firm, ale rozwój technologii i nowoczesnych metod windykacji otwiera nowe możliwości dla przedsiębiorców.

W erze cyfrowej, firmy mogą korzystać z zaawansowanych narzędzi, aby efektywnie zarządzać należnościami i odzyskiwać długi.


Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w procesie windykacji to jeden z kluczowych obecnie trendów z których warto skorzystać. Algorytmy AI potrafią analizować ogromne ilości danych, przewidując np.: prawdopodobieństwo spłaty długu i optymalizując strategię windykacji dla każdego przypadku. Dzięki temu, firmy mogą oszczędzać czas i zasoby, a także znacząco zwiększać wskaźnik odzysku należności. Co ważne rozwiazanie te są dostępne dla dużych przedsiębiorstw ale też dla małych i średnich a nawet prowadzących jednoosobową działałność. 


Przedstawiamy kluczowe korzyści z wykorzystania AI w windykacji w Twojej firmie.


Obniżone koszty, zwiększona produktywność.


Automatyzacja zadań windykacyjnych redukuje zapotrzebowanie na pracę ludzką. Wykorzystanie AI w windykacji może zmniejszyć koszty operacyjne, ponieważ technologia ta może zastąpić niektóre procesy, które tradycyjnie wymagały interwencji człowieka. AI może przejąć wiele zadań, takich jak wysyłanie przypomnień i komunikacja z klientami, co wcześniej wymagało dużego zespołu wsparcia. 


Praca windykatorów zawsze niesie ryzyko błędów, szczególnie gdy muszą oni prowadzić dziesiątki rozmów z dłużnikami każdego dnia. AI pomaga zminimalizować te ryzyka, zmniejsza liczbę błędów i pomyłek w procesie windykacji przez co obniża koszty operacyjne.


Szybsze odzyskiwanie należności.


Zespoły windykacyjne zarządzają wieloma wierzytelnościami  o różnych wielkościach długu, które często wymagają różnego podejścia. AI do analizy predykcyjnej może analizować historyczne dane wraz z wcześniejszymi odpowiedziami dłużników i umożliwić zespołom windykacyjnym wykorzystanie tych informacji do poprawy skuteczności w odzyskiwaniu zaległych należności. Systemy AI automatyzują wiele czasochłonnych zadań, takich jak analiza danych, segmentacja dłużników i wysyłanie monitów.


Algorytmy AI przewidują również prawdopodobieństwo spłaty długu i optymalizują strategię windykacji dla każdego przypadku. Szybsze identyfikowanie i priorytetyzacja najbardziej obiecujących przypadków prowadzi do szybszego odzyskiwania należności. Również wyłapywanie tych najbardziej ryzykownych dla firmy gdzie dłużnik nie miał zamiaru od samego początku nie uregulować płatności pozwala zastosować szybciej i skuteczniej np: egzekucję komorniczą lub uniknąć takiego kontrahenta w przyszłości wogóle. 


Spersonalizowane podejście z zautomatyzowaną komunikacją.


AI w windykacji może identyfikować wzorce zachowań dłużników i podejmować szybsze i bardziej precyzyjne decyzje dotyczące kontaktu z konkretnym dłużnikiem. AI precyzyjnie segmentuje dłużników, dopasowując strategie windykacji do ich profilu, zachowań i sytuacji. Systemy AI potrafią nawet negocjować z dłużnikami

i zawierać ugody, zwiększając szanse na całkowitą spłatę. Personalizowane komunikaty i oferty spłaty o wiele bardziej zachęcają dłużników do uregulowania zobowiązań. Personalizowana komunikacja i elastyczne plany spłat budują również pozytywne relacje z kontrahentami jeśli planujesz z nim dalszą współpracę.

Dodatkowo unikanie agresywnych i nachalnych metod windykacji chroni wizerunek firmy a szybkie i sprawne odzyskiwanie należności zwiększa satysfakcję klientów.


Lepsza kontrola i analityka.


Już teraz systemy AI dostarczają szczegółowych danych i analiz dotyczących usprawnienia procesu windykacji na przyszłość. Dają dostęp do informacji o potencjalnych problemach z płatnościami w przyszłości, możliwość monitorowania efektywności różnych strategii i podejmowania skuteczniej trafnych decyzji. Dzięki temu firma może lepiej zaplanować swoją politykę handlową, usprawnić cash flow, sprawniej zarządzać budżetem. Z takich danych korzystają nie tylko same firmy windykacyjne ale też dyrektorzy finansowi, kontrolerzy, działy księgowe oraz zarządzającymi firmami.


Oprócz AI, wierzyciele i firmy windykacyjne stosują oczywiście również szereg innych skutecznych, tradycyjnych technik odzyskiwania należności i poprawy przepływu płatności. Ale Ci, którzy zaczną korzystać jako pierwsi z możliwości jakie daje sztuczna inteligencja będą zdobywać przewage konkurencyjną na rynku. 


Podsumowując, nowoczesna windykacja to połączenie zaawansowanych technologii, sprawdzonych technik i doświadczenia. To rozwiązanie zarówno dla dużych ale też dla małych i śrendich firm. Można to robić własnymi zasobami wewnątrz firmy lub zlecić zewnętrznej firmie takiej jak Heksem. Outsourcing windykacji jest tańszy, sprawniejszy a Ty masz pewność, że Twoje należności zostaną odzyskane szybko, sprawnie i bez angażowania Twoich pracowników.

Pamiętaj: Szybka reakcja na zaległe płatności jest kluczowa dla ich odzyskania. Nie czekaj, aż problem się pogłębi – skontaktuj się z nami już dziś!


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Ocena 5 (2 Głosy)

Skontaktujemy się w Twojej sprawie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez HEKSEM Sp. z o.o. z siedzibą w Niepołomicach przy ul. Tadeusza Kościuszki 5A w celach marketingowych