Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU) - czy dla Twojej firmy jest to optymalne rozwiązanie problemu niepłacących kontrahentów?

Firma windykacyjna Kraków

Jeśli prowadzisz firmę i wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności to z pewnością prędzej czy później zetkniesz się z kontrahentem, który odwleka przelew za wykonane usługi lub sprzedany towar. To nie jest pytanie czy trafi Ci się niepłacący kontrahent, tylko kiedy.

Historia, którą opisujemy przydarzyła się naszemu klientowi. Przyjrzyjmy się na osi czasu, jak postępowanie EPU (Elektroniczne Postępowanie Upominawcze) zostało użyte przez nas do rozwiązania problemu i dlaczego działanie na własną rękę może być pracochłonne a wynajmowanie prawnika może okazać się zbyt kosztowne dla Twojej firmy.

Dla potrzeb artykułu nazwy firm zostały zmienione.

Luty 2023

Niedługo po wykonaniu usługi, firma „Bud-Investor” otrzymała pierwsze informacje od swojego księgowego, że druga firma, „Tech Prox”, nie uregulowała zapłaty za wykonane prace. Nasz zespół skontaktował się z „Tech Prox”, aby zbadać sytuację, jednak brak chęci rozmowy, zrzucanie rozmów oraz brak jakiejkolwiek odpowiedzi uniemożliwił polubowne załatwienie problemu.

Przez kilka dni trwała wymiana informacji między „Bud-Investor” a „Tech Prox” i nami aby zrozumieć, czemu faktura nie jest zapłacona. Ostatecznie ustalono, że „Tech Prox” nie uiści płatności, tak naprawdę bez żadnego konkretnego powodu, a wszystkie zapowiedzi spłaty jak to często bywa w takich przypadkach były tylko próbą odsunięcia w czasie płatności. Ostatecznie „Tech Prox” przestał odpowiadać na wszelkie próby kontaktu przez naszego klienta. Mimo braku odpowiedzi, „Bud-Investor” postanowiła przekazać nam sprawę do windykacji.

Marzec 2023

Po wielu próbach kontaktu z „Tech Prox”, również wizycie na miejscu naszego windykatora, firma ta nie odpowiedziała na żadne wezwania do uregulowania płatności. „Bud-Investor” dostarczyła nam wszystkie faktury za wykonane prace i udokumentowane zadłużenie.

Nasza firma podjęła działania w celu odzyskania należności od „Tech Prox”. Koszty prawnika, który w takiej sprawie doradzi i poprowadzi poszkodowaną firmę za rękę, były za wysokie, dlatego „Bud-Investor” zdecydowała się skorzystać z usług naszej firmy windykacyjnej, gdzie takie wsparcie jest nieodłącznym elementem ochrony wierzyciela.

Kwiecień 2023

„Tech Prox” zostało poinformowane o całkowitym długu względem „Bud-Investor”. Dano firmie możliwość spłaty długu na drodze polubownej oraz w imieniu klienta złożyliśmy propozycję spłaty rozłożonej w czasie na kilka transzy. Co ciekawe dłużnik w tym momencie zadeklarował się do spłat w ratach co jednak potem okazało się kolejną próbą odwleczenia płatności w czasie. 

Maj 2023

W tej sytuacji doradziliśmy klientowi aby już dłużej nie czekać na kolejne obietnice bez pokrycia dłużnika i złożyć wniosek o nakaz zapłaty. Nasz klient zaakceptował takie rozwiązanie więc złożono pozew za pośrednictwem elektronicznego sądu (EPU). Sprawa otrzymała numer referencyjny i została zarejestrowana. Wszystkie te czynności przeprowadziliśmy dla naszego klienta sprawnie i szybko.

Lipiec 2023

Sąd wydał nakaz zapłaty, a następnie postanowienie nadające mu wykonalność. Sprawa została zgłoszona przez nas do komornika w celu odzyskania należności. 

Następnie aktywnie uczestniczyliśmy w całym procesie egzekucyjnym wykonywanym przez komornika. Finalnie udało się odzyskać całą płatność plus odsetki dla naszego klienta. 

Podsumowując

Jak widać proces odzyskiwania należności poprzez uzyskanie nakazu zapłaty za pośrednictwem elektronicznego sądu (EPU) jest bardzo skuteczny aby odzyskać płatności z nieuregulowanych faktur ale może jednak zająć sporo czasu i wydawać się na pierwszy rzut oka skomplikowany. Jednak współpraca z firmą windykacyjną może znacząco ułatwić ten proces i zapewnić ochronę przed takimi sytuacjami ponieważ cały ten proces jest na naszej głowie. Wystarczy zlecić Heksem odzyskanie niezapłaconej faktury a resztą zajmie się nasz zespół. Co najlepsze to kosztami możesz dodatkowo obciążyć swojego dłużnika 🙂

www.heksem.pl

Potrzebujesz pomocy w windykacji?

Masz problem niezapłaconych faktur? Zadzwoń

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij

Profesjonalna opieka windykacyjna

Skontaktuj się z nami i odzyskaj swoje pieniądze

zgłoś windykacje