Sztuczna inteligencja (AI) na tropie dłużników.

windykacja dla firm

Zaległe płatności to wyzwanie dla wielu firm, ale rozwój technologii i nowoczesnych metod windykacji otwiera nowe możliwości dla przedsiębiorców.
W erze cyfrowej firmy mogą korzystać z zaawansowanych narzędzi, aby efektywnie zarządzać należnościami i odzyskiwać długi.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w procesie windykacji to jeden z kluczowych obecnie trendów, z których warto skorzystać. Algorytmy AI potrafią analizować ogromne ilości danych przewidując np.: prawdopodobieństwo spłaty długu i optymalizując strategię windykacji dla każdego przypadku. Dzięki temu firmy mogą oszczędzać czas i zasoby, a także znacząco zwiększać wskaźnik odzysku należności. Co ważne rozwiązanie te są dostępne dla dużych przedsiębiorstw, ale też dla małych i średnich, a nawet prowadzących jednoosobową działalność.

Przedstawiamy kluczowe korzyści z wykorzystania AI w windykacji w Twojej firmie.

Spis treści
nowoczesna windykacja

Obniżone koszty, zwiększona produktywność

Automatyzacja zadań windykacyjnych redukuje zapotrzebowanie na pracę ludzką. Wykorzystanie AI w windykacji może zmniejszyć koszty operacyjne, ponieważ technologia ta może zastąpić niektóre procesy, które tradycyjnie wymagały interwencji człowieka. AI może przejąć wiele zadań, takich jak wysyłanie przypomnień i komunikacja z klientami, co wcześniej wymagało dużego zespołu wsparcia.

Praca windykatorów zawsze niesie ryzyko błędów, szczególnie gdy muszą oni prowadzić dziesiątki rozmów z dłużnikami każdego dnia. AI pomaga zminimalizować te ryzyka, zmniejsza liczbę błędów i pomyłek w procesie windykacji, przez co obniża koszty operacyjne.

Szybsze odzyskiwanie należności

Zespoły windykacyjne zarządzają wieloma wierzytelnościami  o różnych wielkościach długu, które często wymagają różnego podejścia. AI do analizy predykcyjnej może analizować historyczne dane wraz z wcześniejszymi odpowiedziami dłużników i umożliwić zespołom windykacyjnym wykorzystanie tych informacji do poprawy skuteczności w odzyskiwaniu zaległych należności. Systemy AI automatyzują wiele czasochłonnych zadań, takich jak analiza danych, segmentacja dłużników i wysyłanie monitów.

Algorytmy AI przewidują również prawdopodobieństwo spłaty długu i optymalizują strategię windykacji dla każdego przypadku. Szybsze identyfikowanie i priorytetyzacja najbardziej obiecujących przypadków prowadzi do szybszego odzyskiwania należności. Również wyłapywanie tych najbardziej ryzykownych dla firmy gdzie dłużnik nie miał zamiaru od samego początku nie uregulować płatności pozwala zastosować szybciej i skuteczniej np: egzekucję komorniczą lub uniknąć takiego kontrahenta w przyszłości wogóle.

Spersonalizowane podejście z zautomatyzowaną komunikacją

AI w windykacji może identyfikować wzorce zachowań dłużników i podejmować szybsze i bardziej precyzyjne decyzje dotyczące kontaktu z konkretnym dłużnikiem. AI precyzyjnie segmentuje dłużników, dopasowując strategie windykacji do ich profilu, zachowań i sytuacji. Systemy AI potrafią nawet negocjować z dłużnikami zawierać ugody, zwiększając szanse na całkowitą spłatę.

Personalizowane komunikaty i oferty spłaty o wiele bardziej zachęcają dłużników do uregulowania zobowiązań. Personalizowana komunikacja i elastyczne plany spłat budują również pozytywne relacje z kontrahentami jeśli planujesz z nim dalszą współpracę.

Dodatkowo unikanie agresywnych i nachalnych metod windykacji chroni wizerunek firmy, a szybkie i sprawne odzyskiwanie należności zwiększa satysfakcję klientów.

Lepsza kontrola i analityka

Już teraz systemy AI dostarczają szczegółowych danych i analiz dotyczących usprawnienia procesu windykacji na przyszłość. Dają dostęp do informacji o potencjalnych problemach z płatnościami w przyszłości, możliwość monitorowania efektywności różnych strategii i podejmowania skuteczniej trafnych decyzji. Dzięki temu firma może lepiej zaplanować swoją politykę handlową, usprawnić cash flow, sprawniej zarządzać budżetem. Z takich danych korzystają nie tylko same firmy windykacyjne ale też dyrektorzy finansowi, kontrolerzy, działy księgowe oraz zarządzającymi firmami.

Oprócz AI, wierzyciele i firmy windykacyjne stosują oczywiście również szereg innych skutecznych, tradycyjnych technik odzyskiwania należności i poprawy przepływu płatności. Ale Ci, którzy zaczną korzystać jako pierwsi z możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja, będą zdobywać przewagę konkurencyjną na rynku.

Podsumowując, nowoczesna windykacja to połączenie zaawansowanych technologii, sprawdzonych technik i doświadczenia. To rozwiązanie zarówno dla dużych, ale też dla małych i średnich firm. Można to robić własnymi zasobami wewnątrz firmy lub zlecić zewnętrznej firmie takiej jak Heksem. Outsourcing windykacji jest tańszy, sprawniejszy a Ty masz pewność, że Twoje należności zostaną odzyskane szybko, sprawnie i bez angażowania Twoich pracowników.

Pamiętaj: Szybka reakcja na zaległe płatności jest kluczowa dla ich odzyskania. Nie czekaj, aż problem się pogłębi – skontaktuj się z nami już dziś!

windykacja@heksem.pl

Potrzebujesz pomocy w windykacji?

Masz problem niezapłaconych faktur? Zadzwoń

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij

Profesjonalna opieka windykacyjna

Skontaktuj się z nami i odzyskaj swoje pieniądze

zgłoś windykacje